top of page

Třetina Čechů nemá pojištěnou domácnost, jen loni kvůli tomu přišli o půl miliardy

V roce 2022 došlo ke 116 tisícům nečekaných majetkových událostí v domácnostech, jen odhadem necelé dvě třetiny ale byly pojištěny. Češi tak na pojistném plnění přišli o 550 milionů korun. Za 10 let Čechy nepojištěné domácnosti stály 6,8 miliardy korun. Vyplynulo to z aktuální analýzy České asociace pojišťoven.


Domácnost, fritsche.cz

Statistiky za rok 2022 hovoří o 916 milionech korun vyplacených na pojistném plnění za škodní události v domácnosti. Z porovnání celkového počtu domácností a počtu pojištěných domácností se ale odhaduje dalších téměř 550 milionů korun, o které Češi loni přišli tím, že domácnost pojištěnou neměli.


„Odhadovaný počet nepojištěných domácností se v čase snižuje, přesto jich je nepojištěných stále na 1,8 milionu,“ uvedla Lenka Slabejová, odbornice na neživotní pojištění České asociace pojišťoven.


Češi tak podle statistik, ale i podle průzkumů České asociace pojišťoven, nemají pojištěnou přibližně třetinu domácností.


Na 450 pojistných událostí denně


Spolu s poklesem nepojištěných domácností pak klesá podíl nepojištěných škod – zatímco v roce 2006 dosahoval odhadovaný podíl nepojištěných událostí 57% všech pojištěných i nepojištěných událostí, v roce 2022 podíl nepojištěných klesl na stále poměrně vysokých 37%.


Roste ale výše škod. „Vlivem inflace i třeba rozšiřováním vybavení domácností především o spotřebiče vzrostla průměrná škoda z 9 000 Kč v roce 2006 na loňských více než 12,5 tisíce korun,“ vysvětlil hlavní analytik ČAP Petr Jedlička.


„Výplata pojistného plnění z pojištění domácností je přitom velmi rychlá, v řádech několika málo dnů. Škody v domácnosti se dobře dokumentují a pro lze zpravidla celý proces likvidace události provést online. Pojištěný tak může poškozený majetek obratem nechat z pojistného plněné opravit či rovnou vyměnit,“ doplnila Lenka Slabejová.


V posledních 10 letech Češi čelili v průměru 379 událostem denně, z toho 180 z nich nebylo pojištěno. Za dekádu tak na 658 tisících událostech přišli o 6,8 miliardy korun, přičemž na každý rok připadá ztráta v rozsahu 500-700 milionů korun.


Podle Petra Jedličky nás nejčastěji postihnou vodovodní škody. „Podle hrubého odhadu se ročně stane asi 35 tisíc vodovodních škod v domácnostech. S odstupem následují škody z krádeží s přibližně 9,3 tisíci případů. A s dalším odstupem pak můžeme identifikovat jako příčiny pojistné události vichřice, poškození elektroniky a přepětí, každé s a asi 4,5 tisíci případů.“


Počet událostí za 10 let


1 382 226


Počet pojištěných událostí

724 477


Počet nepojištěných událostí

657 749

Škoda za 10 let


14,3 mld. Kč


Škoda z pojištěných událostí

7,5 mld. Kč


Škoda z nepojištěných událostí

6,8 mld. Kč


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page