top of page

Jak správně prodat nebo koupit vozidlo a nemít strach z cizích pokut


Jak správně prodat nebo koupit vozidlo

Znáte to. Auto má jít do světa. Našel se kupec, který nabídl přijatelnou cenu. Plácnete si, předáte mu klíčky, dostanete peníze, rozloučíte se a „hotovo“. Jenže co to? Za pár měsíců přijde upomínka na několik set za parkování. Nebo v horším případě několik tisíc za vážnější přestupek. Nebo exekuce za nezaplacené povinné ručení a k tomu několikamilionová škoda. Všechno na vaše jméno a vaše staré auto. Přijde vám, že je to scéna z nějakého špatného filmu? Není. Ve skutečnosti se odborníci dnes a denně setkávají se situacemi, kdy po prodeji vozidla nedošlo k zápisu změny vlastníka na registru vozidel (dále jen „převod“) a původní majitel potom musí řešit všechny následky způsobené novým vlastníkem.

Kupní smlouva musí obsahovat tyto podstatné náležitosti:


 1. identifikační údaje smluvních stran = prodávajícího a kupujícího (min. jméno, příjmení, datum narození, úplnou adresu bydliště)

 2. identifikaci předmětu koupě = vozidla (uveďte min. dva identifikační údaje o vozidle, ideálně však registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu)

 3. datum prodeje

 4. podpisy smluvních stran

 5. kupní cenu, která však nemusí být stanovena výslovně

Jaké dokumenty jsou potřeba k převodu vozidla:

 1. osobní doklady obou smluvních stran (popř. plná moc s ověřeným podpisem),

 2. velký technický průkaz,

 3. malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 4. platná zelená karta,

 5. protokol o evidenční kontrole – na základě novelizace zákona č. 56/2001 Sb. s platností od 1. 3. 2023 již není zapotřebí předkládat tento protokol v jeho papírové podobě. Od této doby totiž existuje tento doklad již v elektronické podobě. Úřad si tak informaci o provedené evidenční kontrole zjistí sám ze systému. Navíc jeho platnost se z původního 1 měsíce prodloužila na 1 rok. Tato nová, roční platnost se vztahuje zpětně i na již vydané doklady o evidenční kontrole,

 6. uhrazený správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč. V případě, že se novým vlastníkem stává jeho dosavadní provozovatel (např. po ukončení leasingové smlouvy), činí správní poplatek 50 Kč,

 7. v některých případech se hradí i ekologická daň.Kupni-smlouva-Cebia-2023
.pdf
Download PDF • 226KB
Kupni-smlouva-Cebia-2023
.doc
Download DOC • 80KB


46 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page