top of page

Nejčastější příčiny požárů domácností. Děláte tyhle chyby i vy?

Přetížené prodlužovačky, zanesené filtry v sušičce nebo nabíjení telefonu bez dozoru. I takové banality jsou nejčastější příčinou požárů domácností. Přečtěte si, čeho se vyvarovat, aby vaše domácnost nelehla popelem.


Pojištění domácnosti, fritsche.cz

Podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky došlo v roce 2023 k téměř 18 000 požárů z toho 32 % se týkalo domácností. Požáry hasilo přesně 5 673 domácností, ve kterých plameny způsobily škodu přes 940 milionů korun. Už za první 3 měsíce roku 2024 se hasiči potýkali s více než 3 000 požáry, z nichž se velká část týkala rodinných domů, bytů nebo garáží. Na co si dát pozor a jak příčinám požáru předcházet?


3 nejčastější příčiny požárů domácností


Hasiči likvidují podle statistik v průměru 7 požárů v domácnostech denně a ošetřují každý den alespoň jednoho zraněného. Nejčastějším viníkem je přitom sám člověk a jeho neopatrnost. Tady jsou 3 nejčastější příčiny vzniku požárů.


Příčina požáru č. 1: Nedbalost a neopatrnost


Největší pozor dávejte při vaření. Nenechávejte na sporáku nic bez dozoru, zdržujte se během vaření v kuchyni a při ukončení činnosti se ujistěte, že jsou všechny spotřebiče vypnuté nebo vytažené ze zásuvky (hlavně rychlovarná konvice, toustovač, ale i žehlička, mobilní nabíječka a další). Při vaření na plynovém sporáku s otevřeným ohněm na sobě nemějte volné oblečení se širokými rukávy, které by mohlo chytnout.


Jednou z hlavních příčin požáru v domácnosti je přehřátý olej, který se může na pánvi nebo v hrnci velmi rychle vznítit a přenést oheň na blízkou utěrku nebo ty papírové. Pokud vám během vaření začne hořet, nikdy nehaste oheň vodou. Hrnec nebo pánev odstavte a plameny uduste pokličku, mokrou látkou nebo třeba hlínou z květináče.


Mezi časté zdroje požárů patří také svíčky ponechané v blízkosti hořlavých látek. Nechte kolem nich prostor alespoň 30 centimetrů a umístěte je na stabilní nehořlavou podložku. Pozor také na to, aby nad svíčkou nebyla polička nebo cokoliv jiného, a to ani ve velké výšce.


Velký pozor dejte na sušičku prádla! Pravidelně čistěte filtry i její buben. K sušení prádla využívá sušička extrémně vysoké teploty. V kombinaci s jemným prachem a vlákny z tkanin tak vzniká ideální prostředí pro vznik požáru. Neumisťujte ji na koberec a mějte ji zapojenou v samostatné zásuvce.


Pozornost byste měli věnovat i prodlužovacím kabelům. Myslete na to, že s jejich délkou roste elektrický odpor. To v praxi znamená, že se kabel může přehřát a poškodit. A platí to i pro zapojení více prodlužovaček za sebou.


Pokud chcete zapojovat do jedné prodlužovačky více spotřebičů, volte model s větším průřezem (nikoli průměrem!). Opět tím snížíte riziko přetížení a přehřátí.


Při přetěžování vystavujete kabely riziku přehřátí a spotřebiče pojedou na nižší výkon. Obecně platí, že náročnější spotřebiče, jako jsou výkonný vysavač a fén, nezapojujte do prodlužovačky najednou. Totéž platí i o spotřebičích, které samy o sobě produkují teplo, jako rychlovarná konvice a kávovar.


Souvisí s tím i celková zátěž, které můžete kabel vystavit. Uvedená je na štítku a opět platí – čím vyšší, tím bezpečnější. Pozor také na prodlužovačky, které máte často na zemi a padá do nich prach. Tam může nečekaně vzniknout jiskra.


Příčina požáru č. 2: Topení


Dbejte na pravidelnou údržbu zdrojů tepla ve vašem domě. Vyhláška stanovuje povinnost nechat si komín jednou ročně zkontrolovat kominíkem a mít tak hotovou revizi. Mezi další povinnosti patří komín 2krát ročně vyčistit a pokud jej využíváte celou sezónu, tak 3krát ročně, a klidně i svépomocí. Hrozí totiž, že se nakupené saze uvnitř vznítí. Pravidelné čištění a revize jsou důležité i kvůli pojištění a případnému vyplacení pojistné události.


Příčina požáru č. 3: Technické závady


Technické závady se mohou stát kdykoliv, ale můžeme jim díky správné prevenci předcházet. Nechte si v domě zkontrolovat staré rozvody, které nejsou stavěné na požadavky nových moderních spotřebičů.


Dívejte se čas od času, jestli nepoužíváte roztřepené a polámané kabely, ze kterých může snadno vyskočit jiskra a zažehnout požár. Nepoužívejte ani rozbité zásuvky.


Příčinou vzniku požáru může být i vadná nabíječka na telefon. Necháte mobilní telefon na pohovce na nabíječce, odejdete na procházku nebo jdete spát a váš obývací pokoj schvátí za krátkou dobu plameny. Používejte jen kvalitní originální nabíječky na telefon. Jejich levné alternativy mohou představovat problém, a to hlavně kvůli nekvalitním materiálům. Pokud zajiskří transformátor, roztaví se plast a problém je na světě.


Od roku 2008 je pro majitele rodinných a bytových domů povinnou výbavou hasicí přístroj a hlásič požáru. V jednom z článků radíme, jak hasicí přístroj i hlásič vybrat.


Používejte jen kvalitní originální nabíječky na telefon. Jejich levné alternativy mohou způsobit požár.


Pojistěte si domácnost proti požáru


V roce 2022 přišli Češi kvůli nepojištěnému majetku při požáru o 1,7 miliardy korun. Dbejte na prevenci a investujte do pojištění majetku, které vám pomůže v případě požáru znovu vybudovat váš domov. Pojištění pokryje náklady na to, abyste si dali byt nebo dům do stavu, v jakém byl před poškozením.


Jako jediní na trhu nabízíme pojištění nemovitosti bez stanovení pojistné částky. Na víc u pojištění domácnosti nezohledňujeme stáří ani značku vašeho nábytku, elektroniky nebo osobních věcí, které máte ve své domácnosti. Případné škody hradíme vždy v ceně nových věcí.


Součástí pojištění majetku je i pojištění odpovědnosti všech členů domácnosti na celém území ČR, a to včetně vašich čtyřnohých mazlíčků.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page