top of page

Jak správně prodat nebo koupit vozidlo a nemít strach z cizích pokut?

Znáte to. Auto má jít do světa. Našel se kupec, který nabídl přijatelnou cenu.Plácnete si, předáte mu klíčky, dostanete peníze, rozloučíte se a „hotovo“.Jenže co to? Za pár měsíců přijde upomínka na několik set za parkování. Nebo v horším případě několik tisíc za vážnější přestupek. Nebo exekuce za nezaplacené povinné ručení a k tomu několikamilionová škoda. Všechno na vaše jméno a vaše staré auto.


Jak správně prodat nebo koupit vozidlo, fritsche.cz

Přijde vám, že je to scéna z nějakého špatného filmu? Není. Ve skutečnosti se odborníci dnes a denně setkávají se situacemi, kdy po prodeji vozidla nedošlo k zápisu změny vlastníka na registru vozidel (dále jen „převod“) a původní majitel potom musí řešit všechny následky způsobené novým vlastníkem. Jak správně prodat nebo koupit vozidlo?

Kupní smlouva musí obsahovat tyto podstatné náležitosti:


 1. Identifikační údaje smluvních stran = prodávajícího a kupujícího (min. jméno, příjmení, datum narození, úplnou adresu bydliště).

 2. Identifikaci předmětu koupě = vozidla (uveďte min. dva identifikační údaje o vozidle, ideálně však registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu).

 3. Datum prodeje.

 4. Podpisy smluvních stran.

 5. Kupní cenu, která však nemusí být stanovena výslovně.

Jaké dokumenty jsou potřeba k převodu vozidla:

 1. Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plná moc s ověřeným podpisem).

 2. Velký technický průkaz.

 3. Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla).

 4. Platná zelená karta.

 5. Protokol o evidenční kontrole – na základě novelizace zákona č. 56/2001 Sb. s platností od 1. 3. 2023 již není zapotřebí předkládat tento protokol v jeho papírové podobě. Od této doby totiž existuje tento doklad již v elektronické podobě. Úřad si tak informaci o provedené evidenční kontrole zjistí sám ze systému. Navíc jeho platnost se z původního 1 měsíce prodloužila na 1 rok. Tato nová, roční platnost se vztahuje zpětně i na již vydané doklady o evidenční kontrole.

 6. Uhrazený správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč. V případě, že se novým vlastníkem stává jeho dosavadní provozovatel (např. po ukončení leasingové smlouvy), činí správní poplatek 50 Kč.

 7. V některých případech se hradí i ekologická daň.Kupni-smlouva-Cebia-2023
.pdf
Stáhnout PDF • 226KB
Kupni-smlouva-Cebia-2023
.doc
Stáhnout DOC • 80KB


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page